بازوی رباتیک سطح نشین InSight

بازوی رباتیک سطح نشین InSight
بازوی رباتیک سطح نشین InSight

ما در سری پست های مرتبط با سطح نشین InSight قصد بررسی و تحلیل اجزای مختلف این فضاپیمای رباتیک را داریم، اطلاعات ما برگرفته از سایت ناسا می باشد. می توانید برای کسب اطلاعات دقیقتر و کامل به صفحه مرتبط با Insight در سایت ناسا مراجعه کنید. ما هم در سایت مجله صفحه ای مخصوص برای این ماموریت جذاب داریم که می توانید به صفحه فضاپیمای رباتیک InSight که به طور کاملا فارسی است مراجعه کنید. ما تمام تلاش خود را برای کامل کردن این صفحه از اطلاعات مرتبط با ربات مورد نظر می کنیم، اگر کم و کاستی و عیبی در آن دیدید به حساب تازه کاری ما بگذارید و خوشحال می شویم که انتقادها و پیشنهاد های خود را به طور مستقیم با ایمیل info@spacerobot.ir به ما برسانید.

اما این با در این پست به بررسی یکی از ابزارهای مهم کاوشگر InSight که وظیفه جابه جایی ابزارهای علمی را دارد می پردازیم.

سطح نشین از بازوی رباتیکی با نام اختصاری IDA (Instrument Deploment Arm) برای جابه‌جایی و گذاشتن ابزارها بر روی زمین استفاده می کند. ابزارهای آزمایش باید در تماس مستقیم با مریخ قرار گیرند تا بهترین کارایی را داشته باشند. پس از فرود InSight پنل های خورشیدی باز می شوند و دوربینهای روی بازو شروع به بررسی سایت محل فرود می کنند.

نامی نزدیک از بازوی رباتیک سطح نشین InSight
نامی نزدیک از بازوی رباتیک سطح نشین InSight

بازو دارای ۲٫۴ متر طول، ۴ موتور و یک مجری نهایی چنگک مانند در انتهای خود است، همچنین دوربینها قبل از مجری نهایی و بر روی مچ بازو قرار گرفته اند. بازو باید ابزار کاوش زمین که می تواند تا عمق ۵ متری درون مریخ فرو رود را بر روی سطح مریخ قرار دهد، این عمیق ترین مکانی است که یک ابزار علمی در مریخ ان را مورد آزمایش قرار می دهد.همچنین ابزار لرزه نگاری را بر روی مریخ قرار می دهد تا به بهترین نحو مریخ‌لرزه ها را اندازه گیری و ثبت کند.

بازوی رباتیک دارای یک مجری با ۵ انگشت مکانیکی است که قادر استبه کمک انها ابزارها را جا به جا کند (البته از تکنولوژی مورد استفاده در بازو صحبتی نشده است! ) این بازو باید ابزارهای مهمی نظیر سنجش متر لرزه ای ساختار داخلی و جریان گرما و کاوشگر آزمایش خصوصیات فیزیکی و سنسورهای Wind و Thermal shiold را جابه‌جا کند.

مشخصات فنی بازوی رباتیک InSight :

ماموریت اصلی
قرار دادن ابزار SEIS، ابزار HP3، سنجش جریان گرما
طول
۲٫۴ متر
درجه آزادی و موتور
سه درجه آزادی – چهار موتور
ابزارهای روی بازو
یک مجری در انتهای بازو- دوربین های تصویربردار
مکان بازو
مستقر بر روی عرشه ربات

 

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *