حرکت سطح نشین InSight به سمت مریخ

دوسال پیش و زمانی که همه چیز برای پرتاب آماده بود ناگهان نقصی در سیستم اصلی ” آزمایشگاه لرزه ای درونی” یا همان SEIS دیده شد که سبب شد ناسا توقف این ماموریت را تا اطلاع ثانوی اعلام کند.

ربات سطح نشین تحقیقاتی بصیرت بالاخره بعد از تاخیر دوساله، در ۵ می ۲۰۱۸ به سمت سیاره سرخ پرتاب شد.


این ربات سطح نشن با کمک راکت Atlas V-401 به و از پایگاه Vandenberg Air Force Base در کالیفرنیا به طرف مریخ پرتاب شد و هم اکنون در حال حرکت به سمت مریخ می باشد تا طبق برنامه های انجام شده در تاریخ ۲۶ نوامبر ۲۰۱۸ (دوشنبه ۵ آذر ۱۳۹۷) خود را برای فرود بر روی مریخ آمده کند تا روی سیاره سرخ آرام بگیرد این ربات در طول سفر خود از زمین به مریخ مسافت تقریبی ۴۸۵ میلیون کیلومتر را طی خواهد کرد.

این ربات قرار است تا به مطالعه و بررسی ساختار پوسته، گوشته و هسته مریخ بپردازد، این برای اولین با است که یک ربات فضایی به طور دقیق به مطالعه فضای داخلی مریخ با کمک دادهای لرزه نگاری و زمین شناسی می پردازد.
ربات سطح نشین بصیرت قادر به اندازه گیری تحولات تکتونیکی و اثرات برخورد ضهاب سنگها در مریخ را دارد. قرار است پس از فرود بر روی مریخ این سطح نشین شروع به برش سطحی خاص و مشخص شده از مریخ کند تا با اندازه گیری نشانه های حیات مانند: زلزله ها، دمای درونی و رفلکس چگونگی تشکیل سیاره را بررسی کند.
در مطلب جداگانه ای فیلم توضیح نحوه انتخاب محل مناسب برای فرود سطح نشین InSight را می توانید ببینید.

این مطالعات نه تنها محدود به مریخ نمی باشد بلکه می توان از آن برای کشف راز چگونگی تشکیل زمین و خیلی از سیارات سنگی دیگر استفاده کرد.

لازم به ذکر است که این ربات بر اساس طرح سطح نشین فونیکس ناسا ساخته شده است، این ربات دارای بازوهایی است که تا شعاع ۲٫۴ متر را می توانند پوشش دهند همچنین دوربینهای نصب شده بر روی بازو می توانند نماس سه بعدی و رنگی را از مکان فرود و محل ازمایش برای ما ارسال کنند.

بر روی این ربات سنسورهایی نظیر دما، رطوبت (آب و هوا) و میدان مغناطیسسی قرار گرفته است تا آزمایشگاه رباتیک را کامل تر کنند.

طول ۶ متر
عرض ۱٫۵۶ متر
عرشع ربات ۸۳ تا ۱۰۸ سانتی متر
طول بازوی رباتیک (در حالت باز) ۲٫۴ متر
وزن کل ۳۶۰ کیلوگرم
منبع تغذیه ربات دو پنل خورشیدی با مساحت ۲٫۲ متر برای هرکدام
ابزارهای علمی SEIS, RISE Antenna, Temperature/Wide Sensors, HP3

 

در ویدئوی زیر نحوه شروع آزمایش توسط ربات بصیرت را مشاهده میکنید:

ویدئوی زیر نیز پلانهای مختلف برای فرود سطح نسین را معرفی میکند:

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *