معرفی مینی ربات راکت دار برای کاوش در فضا

در کنفرانس ICRA ، محققان آژانس اکتشافات فضایی ژاپن (JAXA) یک کاوشگر رباتیک کوچک را معرفی کردند که از یک موشک سوخت جامد برای پرتاب در هوا استفاده می کند. جدید ترین نوآوری در نحوه کنترل ربات برای رسیدن به مقصد مورد نظر خود با کمک چند راکت ترمز و سیستمهای هوشمند ژیروسکوپی می باشد.

این مینی ربات با کمک یک پیشران سوخت جامد و تثبیت کننده ژیروسکوپ داخلی یک جهش بلند را می تواند انجام دهد.

برای یک احتراق کامل و بدون نقص سوختهای جامد بهترین نوع سوخت برای پیشرانها هستند؛ این سوختها به دلیل ساده بودن و کارایی قابل توجه برای یک محفظه کوچک بسیار مناسب هستند ( برای زمانی که تمام محرک ها به یک باره عمل کنند) برای ربات ها پریدن از مکانی به مکانی دیگر و کنترل همزمان انها همیشه یک چالش بزرگ بوده است.

این ربات دارای ۴۵۰ گرم وزن، شامل محفظه باتری و سنسور، یک چرخ واکنش ( در داخل محفظه)، یک پیشران موشک سوخت جامد اولیه، و دو ترمز موتور محرک کوچک که برای هدایت و چرخش ربات در زمان پرواز مورد استفاده قرار می گیرند، وظیفه چرخ واکنش نیز بعد از خاموش شدن موشک اولیه آغاز می شود، این موشک می تواند ربات را در گرانش زمین تا حدود ۳۰ متر هدایت کند، که این جابه جایی در ماه می تواند به ۲۰۰ متر هم برسد.

کاوشگر رباتیک JAXA از یک پیشران سوخت جامد به عنوان موتور اصلی برای پرتاب و دو موشک ترمز نیز برای فرود حرکت و فرود دقیق استفاده می کند. ربات همچنین دارای یک چرخ واکنش برای متعادل کردن چرخش ربات در حین پرواز می باشد.

یکی از سناریو هایی که برای آینده ربات در نظر گرفته شده است بدین شرح می باشد:

این ربات با اتصال به یک سطح نشین و یا سطح نورد به روی سیاره مورد نظر منتقل می شود، زمانی که سطح نشین در مکان اصلی مورد نظر ننشیند این رباتهای کوچک با پرواز از داخل سطح نشین به مکان مورد نظر خواهند رفت و از ان جایی که به طور نسبتا دقیق در نقطه تعیین شده فرود خواهد آمد از این نظر بهترین راه حل برای سطح نشین ها می باشد.

اما در مورد رباتهای قرار گرفته بر روی سطح نورد ها که می توانند بر روی سطح سیاره حرکت کنند نقش یک همراه برای تحقیق بیشتر سیاره در نقاطی که سطح نورد نمی تواند به آن مکانها برسد، را بازی می کند.

این یک نسخه اولیه از ربات است که نیاز به ارتقاء دارد، باید به یک دروبین پانوراما مجهز شود برای تصویر برداری در هنگام پرواز و باید توجه کرد ابزارهای علمی به اندازه کافی کوچک باشهد تا به راحتی در این ربات قرار بگیرند. و بهترین مکان مانور برای این ربات، محیطهایی با گرانش بسیار پایین است که راکت می تواند بهترین هملکرد را در کنترل ربات داشته باشد.

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *