همکاری موبایل رباتها برای چاپ سازه‌های سه بعدی

امروزه به دلایل مختلفی از فناوری چاپ سه بعدی استفاده می شود، مثلا زمانی که قادر به ساخت سازه ای پیچده نیستیم از چاپگرهای سه بعدی استفاده می کنیم، چاپگرهای سه بعدی به صورت جعبه ای هستند که در داخل خود محفظه ای دارند تا طرح مورد نظر در آن چاپ شود، به همین دلیل محدودیتهایی برای ما بوجد می اید که نمی توان طرحهای بزرگ تر را چاپ کرد. به طور مثال نمیتوانیم خود پرینتر را چاپ کنیم و برای ساخت ان باید از قطعات مونتاژی استفاده کنیم.

بازوهای رباتیکی وجود دارند که می توانند کار پرینترهای سه بعدی را انجام دهند، به دلیل اینکه این رباتهای می توانند حرکت کنند دیگر محدودیتی برای چاپ سازه های بزرگ وجود ندارد و در هر ابعادی قادرند کار چاپ سه بعدی را انجام دهند.

رباتهای چاپگر NTU

گروه رباتیک دانشگاه Nanyang Technological University یا NTU در سنگاپور، ادعا کرده ند: “برای اولین بار سازه‌ای بتنی را به کمک دو ربات متحرک به صورت همزمان و دقیق چاپ کرده اند.” مزیت این فناوری در این است که می توان طرح را بدون محدودیت و به کمک رباتهایی که می توانند به هر مکانی بروند چاپ کرد. البته رباتهای مختلفی در سطح جهان برای این کار خاص ساخته شده اند، اما ابعاد و اندازه‌ های ربات جدید NTU نسبت به رقبای خود بهینه تر شده است.

این رباتهای می توانند بسیار قدرتمند و کارآمد باشند، زیرا می توان از تعداد زیادی از این موبایل روباتها در یک شبکه هماهنگ برای ساخت سازه های بزرگ و پیچیده استفاده کرد. اما در ویدئوی منتشر شده از این رباتها که در ادامه می توانید ان را مشاهده کنید؛ رباتها تنها سازه‌ای کوچک را با بتن طراحی می کنند و همچنین مشاهده می شود که رباتهای به کابلهای قطوری متصل هستند که احتمالا مربوط به تغذیه رباتها هستند، یعنی اینکه هنوز مشکل بزرگ رباتهای متحرک، یعنی منبع تغذیه را دارند.

cuong pham از NTU گفته است:” در حال کار بر روی ربات هستیم و شاید چندین سال طول بکشد تا به نقطه ای برسیم که از خانواده این رباتها در پروزه های بزرگ استفاده کنیم.” در آینده می توان از این رباتها برای ساخت سازه ها در ماه و یا حتی در مریخ استفاده کرد تا بتوانند ساختارهای مورد نیاز را قبل از حضور انسانها در آنجا چاپ کنند.

 

منبع:

roboticsandautomationnews.com

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *