وضعیت بحرانی مریخ نورد opportunity

این مریخ نورد یکی از مشهورترین رباتهای مریخ نورد تاریخ رباتهای فضایی می باشد. این ربات در دسته رباتهای lander یا همان متحرک قرار می گیرد (انواع رباتهای فضایی) که توسط ناسا و در سال ۲۰۳ به طرف مریخ پرتاب شد و تا امسال اطلاعات و دادهای بسیار زیادی را برای ما به زمین مخابره کرده است.

این ربات مریخ نورد در طول ۱۴ سال ماموریت خود با موانع و مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کرده است و با موفقیت از آن مشکلات و با کمترین صدمه عبور کرده است، اما در چند هفته اخیر و به دنبال بروز طوفان شن در سیاره سرخ که بخش اعظمی از آن در مکان ربات opportunity می باشد نگرانی هایی را درباره با ادامه ماموریت این مریخ نورد ایجاد کرده است. این طوفان در مدت چند روز گسترش یافته و طبقق بیانیه‌ی ناسا این طوفان تا روز جمعه ۱۸ خرداد ۹۷ بیش از ۱۸ میلیون کیلومتر مربع از مریخ را در نوردید، در ادامه بیانیه آمده است که: «طوفان های گرد و غبار با این قدرت غیرمنتظره نیستند اما بسیار کم اتفاق می افتند، این طوفانها می توانند تا ماه ها ادامه پیدا کنند. منطقه درگیر طوفان شامل دره‌ی پرسیورانسو و محل فعلی opportunity در دشتهای فلاته نیم روز می باشد.

 

طبق اعلام ناسا آخرین باری که مریخ نورد اطلاعاتی را به زمین فرستاد، ۲۱ ام خرداد ماه ۹۷ بود که مربوط به کاهش میزان الکتریسیته در باتریهای مریخ نورد و رفتن مریخ نورد به حالت اورژانسی بوده است.

 

ناسا امیدوار است با پایان طوفان مریخ نورد دوباره به کمک پنلهای خورشیدی باتریهای خود را شارژ کند و به فعالیت خود ادامه دهد. یکی از مشکلات اساسی که دانشمندان را نگران کرده است سرد شده سیستم داخلی مریخ نورد می باشد. که این احتمال می رود که با غیر فعال شدن مریخ نورد و ساکن ماندن در یک جا و همچنین نبود نور کافی سیستم داخلی سرد و دچار اختلال اساسی شود. البته طراحان این ربات هشت یونیت گرم کننده دارای پلوتونیوم را در این ربات تعبیه کرده اند تا در مواقع بحرانی کاهش دمای محسوسی اتفاق نیافتد همچنین طراحی خاص ربات توانایی تحمل حداکثر سرمای منفی ۵۵ درجه سلسیوس را به آن بخشیده است.حال آن که متخصصان حداکثر کاهش دما در این بازه و شرایط جوی را برای ربات تا منفی ۳۲٫۸ درجه سلسیوس برآورد کرده اند.

با این شرایط کارشناسان ناسا حداکثر تلاش خود را می‌کنند تا  در اولین فرصت با این ربات ارتباط برقرار کنند و این ربات با ارزش را هرچه سریع‌تر به ادامه ماموریت خود بازگردانند.

منبع:

nasa.gov

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *