پرتاب ناموفق ماهواره پیام امیرکبیر

ماهواره سنجشی پیام امیرکبیر که قرار بود در مدار حضیض ۵۰۰ کیلومتری از سطح زمین ماموریت خود را انجام بدهد، متاسفانه به دلیل کاهش سرعت مرحله سوم موشک ماهواره‌بر سیمرغ نتوانست ماموریت خود را آغاز کند.
آن طور که منابع اعلام کرده اند در این پرتاب از ماهواره‌بر سه مرحله ای سیمرغ استفاده شده بود تا پس از دو مرحله جدایش موشک از هم بخش نهایی ماهواره پیام را در مدار قرار دهد اما مرحله سوم نتوانست به سرعت مطلوب برای رسیدن به مدار مورد نظر برسد.

ماهواره پیام
ویدئوی پرتاب ماهواره بر سیمرغ که حامل ماهواره پیام امیرکبیر بود:

برای همه دست اندرکاران این پروژه آرزوی صبر و موفقیتهای بیشتر در آینده را داریم…

مراحل پرتاب ماهواره ایرانی پیام

احمد معتمدی، رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر در خصوص پرتاب ماهواره ایرانی پیام عنوان کرد پیام پس از جدا شدن از ماهواره‌بر سیمرغ فعالیت خود را آغاز کرد و عملکرد آن هیچ مشکلی نداشت و این یک نکته مثبت محسوب می‌شود. ماهواره‌بر پیام هم عملکرد خوبی داشت، زیرا توانست ماموریت خود را حدود ۹۰ درصد با موفقیت پشت سر بگذارد و فقط در مرحله‌ای که می‌بایست سرعت اولیه را به پیام تزریق کند با مشکل مواجه شد. این ماهواره بعد از پرتاب به فضا توانست سیگنال‌هایی را به زمین مخابره کند که با آنالیز این سیگنال‌ها اطلاعات دقیق‌تری مشخص می‌شود. وی در پایان خاطرنشان کرد ما توانستیم این ماهواره ایرانی را طراحی کنیم و با تجربه‌ای که داریم به زودی ماهواره جدیدی طراحی خواهیم کرد و حتی وزیر ارتباطات دستور داد که بلافاصله پروژه بعدی ساخت ماهواره در این دانشگاه شروع شود.

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *