در سال ۸۱ و با تصویب برنامه اموزشی دوره کارشناسی مهندسی رباتیک توسط شورای عالی برنامه ریزی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تعدادی…

در سال ۸۱ و با تصویب برنامه اموزشی دوره کارشناسی مهندسی رباتیک توسط شورای عالی برنامه ریزی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تعدادی از دانشگاه های خاص همانند دانشگاه همدان شروع به جذب برای تحصیل در این رشته کردند. این روند تا سال ۹۳ ادامه داشت، به طوری که در چندین سال سپری شده از پذیرش اولین دانشجویان در رشته مهندسی رباتیک، دانشگاه های دیگری نیز به پذیرش در این رشته اقدام کردند.

در اوایل سال تحصیلی ۹۴-۹۳ ، زمزمه هایی از حذف رشته مهندسی رباتیک در بین دانشجویان و فعالان این رشته شنیده می شد، خبرهای غیر رسمی حکایت از تصمیم مسئولان برای حذف این رشته داشت. دانشجویانی که در رشته مهندسی رباتیک مشغول به تحصیل بودند، به ناگهان با شوک بزرگی روبرو شدند؛ با انتشار دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری سال ۹۴ مشخص شد که رشته مهندسی رباتیک در آن وجود ندارد و دانشگاهی نیز نسبت به پذیرش در این رشته اقدام نکرده بود. همین امر باعث نگرانی اکثر دانشجویان، فعالان و علاقه‌مندان رشته مهندسی رباتیک گردید، به طوری که در حرکتی خودجوش اقدام به راه اندازی کمپینی اینترنتی برای جلوگیری از حدف این رشته کردند.

حذف رشته،

اگرچه کمپین “مخالفت با حذف رشته مهندسی رباتیک” باعث شد تا سازمان سنجش در همان سال و طی اصلاحیه ای برای دفترچه سال ۹۴ این رشته را دوباره تایید کند اما در سال ۹۵ و زمانی که اکثر فعالان حوزه مکاترونیک منتظر بودند تا ببینند در دفترچه سال ۹۵ چه اتفاقی برای رشته مهندسی رباتیک خواهد افتاد، دفترچه به نام بردن رشته مهندسی رباتیک در جدول کد رشته محل ها (ردیف ۵۷) اکتفاکرده بود، و هیچ دانشگاهی برای این رشته پذیرش نداشت.

بنابراین می توان دانشجویان ورودی رشته مهندسی رباتیک در سال ۹۳ را آخرین دانشجویان ادوره کارشناسی مهندسی رباتیک در کشور محسوب کرد، و حالا و در سال ۹۷ این دانشجویان فارغ التحصیل شده یا خواهند شد، می دانیم که مسئولان برنامه های خاصی برای جایگزینی رشته های مفید تر به جای مهندسی رباتیک در دوره کارشناسی گرفته اند و منتظر ثمره مثبت این تصمیمات برای جامعه علمی کشور هستیم، راه فناوری مکاترونیک در ایران بسیار هموارتر از گذشته شده است و اتفاقات خوبی در این حوزه در حال اتفاق افتادن است و امیدواریم در آینده خبرهای خوبی از پیشرفت در این رشته بشنویم.

ایستادن مریخ نورد 2020 بر روی چرخ‌های خود
مطالب مرتبط

پیشنهاد می‌کنیم نگاهی به صفحه درباره ما بیندازید…


سرنوشت رشته مهندسی‌رباتیک

منبع SpaceRoboT

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تا اطلاع ثانوی، برای ارتباط با پشتیبانی سایت می‌توانید از ایمیل‌های فوق اقدام فرمایید: javad339@chmail.ir و spacerobot.ir@gmail.com