فناوری جدید برای ربات‌های نرم

پژوهشگران “دانشگاه هاروارد”، فناوری جدیدی ارائه داده‌اند که می‌تواند امکان چرخش و نوسان ربات‌های نرم را فراهم کند.

به گزارش مجله اینترنتی فناوری رباتیک و به نقل از وب سایت خبرگزاری ایسنا، پژوهشگران دانشگاه هاروارد، نوعی حلقه نرم ابداع کرده‌اند که می‌تواند امکان چرخش و نوسان را برای ربات‌ها فراهم کند. ربات‌های نرم همیشه نمی‌توانند با ربات‌های سخت رقابت کنند زیرا ربات‌های سخت، خطوط تولید را به خود اختصاص داده‌اند و می‌توانند از عهده کارهایی مانند راه رفتن، پشتک زدن، شنا کردن و رفتن به آتش‌فشان‌ها برآیند.

در هر حال، ربات‌های نرم نیز هر سال، توانایی‌های جدیدی به دست می‌آورند. آنها تاکنون توانسته‌اند پریدن، پیچ و تاب خوردن و نگه داشتن اجسام را یاد بگیرند. همچنین می‌توانند گوجه‌فرنگی را بدون آسیب زدن به آن نگه دارند، بدون صدمه دیدن با خودرو برخورد کنند، به مناطق آسیب‌دیده یا خارج از جو زمین بروند و همه این کارها را بدون چالش‌هایی انجام دهند که ربات‌های سخت با آنها رو به رو هستند.

پژوهشگران “دانشگاه هاروارد” (Harvard university)، جایگزین‌های نرمی برای قسمت‌های محکم ربات ابداع کرده‌اند که به جای سیم و نیروی الکتریسیته برای حرکت کردن، از هوای فشرده و پلاستیک استفاده می‌کند. این گروه پژوهشی، از نوآوری “دنیل پرستون” (Daniel J. Preston)، پژوهشگر دانشگاه هاروارد و نویسنده ارشد این پژوهش استفاده کردند تا امکان حرکات جدید و پیچیده را برای ربات‌ها فراهم کنند. پرستون، یک نوسانگر حلقه‌ای نرم ابداع کرده است که می‌تواند به ربات‌ها کمک کند تا توانایی چرخش، نوسان، سنجش مایعات و فرو بردن آنها را داشته باشد.

پرستون در این باره گفت: این فناوری، ابزاری است که ربات‌های نرم و هوشمند را از تجهیزات الکترونیکی بی‌نیاز می‌کند.

نوسانگرهای حلقه‌ای، تاکنون از ترانزیستورهای الکترونیکی ساخته می‌شدند و تجهیزات الکترونیکی همیشه به ترکیبات محکم نیاز دارند اما نوسانگرهای حلقه‌ای پرستون، بر هوا و چند مبدل مبتنی هستند. آنها فشار هوا را در لوله‌های پلاستیکی ربات تنظیم می‌کنند. اگر فشار ورودی بالا باشد، فشار خروجی پایین خواهد بود و عکس این موضوع نیز امکان‌پذیر است.

نحوه انتخاب محل فرود مریخ نورد
مطالب مرتبط

پرستون افزود: نکته جالب اینجاست که وقتی تعداد مبدل‌های یک حلقه فرد باشد، نوعی بی‌ثباتی در حلقه به وجود می‌آید؛ به همین دلیل، آن را به نوعی اسباب‌بازی موسوم به “اسلینکی” (Slinky) متصل کردیم تا سرعت ثابتی برای حلقه فراهم شود و نیازی به فشار دوباره نباشد.

پرستون و همکارانش برای آزمایش این نوسانگر حلقه‌ای نرم، پنج نمونه ابتدایی ابداع کردند که هر کدام، به یک منبع پایدار از فشار هوا مجهز بودند تا مبدل‌ها را به کار بیندازند.

وی ادامه داد: این نوسانگر حلقه‌ای، برای به کار رفتن در ربات‌ها و ابزاری که حرکت چرخشی دارند، مناسب است.

بررسی‌های پژوهشگران هاروارد نشان می‌دهند که این ابزار می‌تواند به بهبود بیکاری‌های مزمن وریدی و بیماری‌هایی مانند “ترومبوز سیاهرگی عمقی” (DVT) کمک کند. آنها قصد دارند پیش از آغاز آزمایش‌های بالینی، توجه مردم را به دست بیاورند. اگر تعداد افرادی که به این روش کم‌هزینه برای پیشگیری از بیماری علاقه دارند، بالا باشد، امکان رسیدن به بازار مناسب و پژوهش‌های بیشتر فراهم می‌شود. این ابزار جدید، از مواد کم‌هزینه‌ای مانند لاستیک و سیلیکون ساخته شده که موجب می‌شود قیمت آن برای کاربران، مناسب باشد.

نسخه‌های سازگار با محیط زیست و قابل تجزیه زیستی این فناوری می‌توانند برای استفاده در بررسی‌های آزمایشگاهی، انتقال دارو یا حتی ابزار پزشکی مناسب باشند.

منبع: isna.irتصویر بنر
امتیاز شما به این مطلب؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *